سفر به سرزمین ماتادورها،اسپانیا

 

اسپانیا کشوری وسیع از نظر توریستی محسوب می شود به طوری که صنعت توریسم از منابع عمده درآمد ارز خارجی آن است. مکان های دیدنی بس متنوع و جذاب داره ولی من به طور خیلی اجمالی به چند مورد بسنده کردم امیدوارم بتونم بعدها در باره اون بیشتر بنویسم.

 

اسپانیا (به اسپانیایی: España) کشوری‌ واقع در شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا است. نام رسمی اسپانیا، پادشاهی اسپانیا و پایتخت آن مادرید می‌باشد. این کشور در شمال با فرانسه و آندورا، در غرب با پرتغال، در جنوب باجبل‌الطارق و مراکش وهمچنین دارای مرزهای دریایی در شرق با دریای مدیترانه، و در غرب و شمال با اقیانوس اطلس است.

 

سرزمین اسپانیا با ۵۰۴٬۰۳۰ کیلومتر مربع مساحت، ۵۱امین کشور پهناور جهان و دومین کشور بزرگ اروپای غربی بعد از فرانسه است که شامل قسمت اعظم شبه‌جزیره ایبری، جزایر بالئارس، جزایر قناری، شهرهای سبتا ( یا Ceuta) و ملیله در شمال قارهٔ آفریقا و برخی جزایر دیگر واقع در مقابل سواحل این قاره و خود شبه‌جزیره‌است. از شهرهای مهم آن می توان به  بارسلونا ، والنسیا ، سویلیا ، ساراگوزا ، مالاگا ، بیلیبائو ، لاس پالماس دو گان کاناریا ، والادولید ، مورسیا ، کوردوبا اشاره کرد.

 حکومت اسپانیا سلطنت مشروطه است. کورتز (پارلمان) متشکل از مجلس سنا ومجلس وکلاست. مجلس سنا دارای 208 سناتور – 4 نفر از هر استان، 5 نفر از جزایر بالئاریک، 6 نفر از جزایر قناری و 2 نفر از سئوته و ملیله – است که با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شوند به علاوه 46 سناتور که از سوی نواحی خودمختار به طور غیر مستقیم انتخاب می‌گردند. دارای مذاهب کاتولیک رومی ، اسلام سنی می باشند.

 

 

جزایر قناریCanary islands

نام پرندهٔ قناری از نام این جزیره‌ها گرفته شده، چرا که این پرنده بومی این منطقه (و نیز منطقه مادیرا) است. نام منطقه از نام لاتین آن Insularia Canaria گرفته شده که به معنی "جزیره سگان" است. این نام را رومیان به خاطر سگان وحشی که در آن‌جا پراکنده بودند به این جزایر دادند.

 

 جالب است بدانیم "جزایر قناری" را در متن‌های فارسی میانه «جاودان کَث» می‌نامیدند، به معنای شهر جاودان و ایرانیان این جزایر را نقطه آغاز نیمروز (نصف‌النهار) بشمار می‌آوردند.یول 

پس از حمله تازیان و ترجمه کتابهای پهلوی به زبان عربی این اصلاح نیز به گونه "جزایر خالدات" به عربی ترجمه شد. ولی در کل قناری یا کاناری درمعنی سگ‌های بزرگ است.

از مجموع هفت جزیره در اقیانوس اطلس تشکیل شده و به خاطر نزدیکی  جغرافیایی، کشور مراکش سال‌هاست ادعای مالکیت آن را دارد؛ اما جزایر قناری بخشی از خاک اسپانیاست و مردم آن ملیت اسپانیایی دارند.

 

 

 

 بین این هفت جزیره، دو تای آن‌ها از بقیه مهم‌ترند: جزیره‌ی تنه‌ریف و جزیره‌ی گرن‌کاناری. پایتخت جزایر قناری، شهر لاس‌پالماس است که در گرن کاناری واقع شده و شهر پرطرفداری در میان گردشگران است. جزیره‌ی تنه‌ریف هم از هفت تا شهر تشکیل شده که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهر آن، سانتاکروز در شرقی‌ترین قسمت جزیره است.

 

همچنین تنریف به داشتن درخت های عجیب Dragon نیز معروف است.چشم

 

 پارک ملی تایئد Parque Nacional del Teide

پارک ملی Teide در تنریف از قدیمی ترین و بزرگترین پارکهای ملی در جزایر قناری است. در سال 2007 آن را یک میراث جهانی یونسکو توسط یونسکو اعلام شد. این پارک دارای کوهای آتشفشانی بزرگی مانند Pico Viejo می باشد.اطراف این کوه، تورهای درمانی برای استفاده از آب‌های معدنی برگزار می‌شود که خیلی هم طرفدار دارد. تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید

یکی از جاذبه‌های طبیعی و عجیب جزایر قناری، روکوسینکادوست که بومی‌ها آن را انگشت خدا می‌نامند، چون صخره‌ی بلندی است که به صورت عمودی روی زمین قرار گرفته و داستان‌های باستانی قناری می‌گوید انگشت خدا توانسته این صخره را به این حالت نگه دارد. معلوم نیست روکوسینکادو تا کی قرار است همین‌طوری بایستد، ولی تا امروز که توانسته حداقل نود درصد توریست‌های جزایر قناری را به تماشایش جلب کند.شیطان


 

El Hierro نام Isla del Meridiano "جزیره مریدان "، جنوبی ترین و کوچکترین جزیره از جزایر قناری، در اقیانوس اطلس در سواحل آفریقا است.قلب

 

 

 

آب و هوای جزایر قناری تقریباً همه‌ی سال شبیه به هم است. مهم نیست در چه فصلی از سال باشیم، آب و هوای جزیره‌ها همیشه بهاری است. تابستان‌ها دمای هوا به زحمت به ٢۴-٢۵ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد و زمستان‌ها حدوداً هفت-هشت درجه خنک‌تر می‌شود. 

 

شاید جزایر قناری بهترین جای دنیا برای گشت و گذارهای رویایی باشد. یک روز کامل بیرون از هتل ماندن، پیاده‌روی در کوچه‌های سنگ‌فرش تا تپه‌های سرسبز و کمی استراحت در سایه‌های درختانی با برگ‌های پهن و تیره شاید یکی از بهترین و آرام‌بخش‌ترین اتفاقاتی باشد که در طول سفر تجربه خواهید کرد. برای همین است که اداره‌ی گردشگری اسپانیا همیشه از شعار تبلیغاتی دوباره جوان شوید در دعوت‌نامه‌های سفر به جزایر قناری استفاده می‌کند. تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید


ساختمان های تاریخی و هنر معماری در اسپانیا

اسپانیا از نظر آثار معماری و هنر تاریخی  یکی از مهم ترین در جهان است.  خوب از کجا شروع کنیم؟یول عینک
دیدن کلیساها، قلعه ها، کاخ ها ... بسی لذت بخش است. مثلا؟ الحمرا درGranada، مسجد بزرگ در Cordoba، قنات ها در Segoviaو ...

 

 

قصر با شکوه الحمرا La Alhambra - The Alhambra

الحمرا بزرگترین مرکز سیاسی و اشرافی مسلمان در دنیای غرب در قرن 9بوده، که مقّر دژمانند و شکوهمند امیران مراکش گرانادا یا غرناطه معروف به سلسله بونصریان است. قصر الحمراء مجموعه‌ای است زیبا از باغ ها، قصرها، حیاط‌ها و استخرها و ایوانهای رفیع و باشکوه که نمونه‌ای از افراط در تزیین و تجمل بعضی مسلمین را عرضه می‌داشت.

 

 

حمرا (احمر) در زبان عربی به معنی «سرخ» است. چون در تعمیر کاخ از گِل و سفال سرخرنگ استفاده شده است، به همین دلیل آن را «الحمرا» نامیده اند. کاخ الحمرا، در یک محدوده ی بسیار وسیع قرار گرفته و شامل ساختمان های متعدد می باشد. دروازه ی ورودی کاخ، با شمشادهای سبز، به شکل بسیار زیبا، تزیین شده است که فضایی پرطراوت را ایجاد می کند. تزیینات داخلی بعضی از اتاق های کاخ الحمرا، به ویژه گچ بری و رنگ آمیزی سقف ها و دیواره ها که با آیه های متبرکه ی قرآن مجید زینت یافته، شاهکار هنرهای اسلامی می باشند. 

 

  

 معدن  طلای قدیمی Las Médulas - Las Médulas Roman Mines

معدن  طلای قدیمی رو باز به جا مانده از دوره  Roman-Hispanic یا رومی اسپانیایی است. در 20کیلومتری Bierzo (لئون) واقع شده است.  دارای چشم اندازی قرمز و عالی مایل است،  که در سال 1997 جزء میراث جهانی توسط یونسکو اعلام شد. تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید

 

 

قعله آلکزار Real Alcázar de Sevilla - The Royal Alcázar of Seville

اینجا محل ازدواج  کارلوس  پنجم و ایزابل پرتغالی استتصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید. بعدها پیتر اول ، قلعه آلموهاد را  بازسازی  کرد و آن را به محل اقامت پادشاهی کرد. 

 

 غار museo de altamira

از مهمترین هنر های ماقبل تاریخ سنگی را در این غار می توان مشاهده کرد. نقاشی هایی که مربوط به14000  سال پیش هستند.

 

 این غار 270 متر طول دارد و دارای شکلی نامنظم است. نقاشی های گاومیش های کوهان دار، گوزن، گراز، اسب که با استفاده از رنگ طبیعی قرمز و حاشیه های سیاه و سفید مشخص شده، برای  حفاظت ساختار غار و نقاشی ها تلاش های دقیق و پر زحمت صورت گرفته ،این غار به نام موزه Altamira شناخته می شود وهمواره  بازدید کنندگان از دیدن نقاشی های در سقف  شگفت زده می شوند.

 

 

 

 

مسجد بزرگ کوردوبا Mezquita de Córdoba - Great Mosque of Cordoba تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید

کوردوبا یکی از شهرهای آندلس در جنوب کشور اسپانیا است. این شهر مرکز استانی به همین نام است و در کرانه ی رودخانه ی گوادا کبیر واقع شده است. کوردوبا پایتخت ایالت بتیس در دوران جمهوری روم و همچنین پایتخت  الاندلس اسلامی بوده است. در دوره ی اوج شکوه و عظمت خلیفه گری کوردوبا در قرن دهم میلادی، جمعیت این شهر بالغ بر نیم میلیون نفر بوده. جالب است که در اوج قرون وسطا، این شهر دارای مساجد، کتابخانه ها، حمام ها، بازارهای متعدد و آبنماهای زیبا بوده است و یکی از اولین شهرهای اروپایی است که در آن از کانال فاضلاب استفاده شده. در آن دوران اعراب این شهر را "قرطبه" می خواندند.

 

این شهر از نظر وسعت بافت تاریخی اش در رتبه دوم اروپا قرار دارد که بزرگترین بافت شهری است که تا امروز در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

 

کوردوبا را باید با آرامش و بدور از شتابزدگی دید، زیرا بیشتر آثار فاخر معماری و جاذبه های جهانگردی در محدوده ی بافت تاریخی، نزدیک یکدیگر قرار دارند.  

بی شک شکوهمند ترین اثر، مسجد کوردوبا است که امروزه تبدیل به کلیسای اعظم شده است. مسجد کوردوبا به همراه پل رومی رودخانه ی گوادال کبیر؛ شناخته شده ترین چشم انداز شهر را به بازدیدکنندگان عرضه می کند.

 

ساخت مسجد کوردوبا در سال 165 هجری خورشیدی (786 میلادی) آغاز شد. البته پیش از مسجد در همین محل کلیسای ویزیگودها قرار داشت. عبدالرحمن اول، حاکم الاندلس، کلیسا را به 100000 دینار از مسیحیان شهر خریداری کرد تا از ساخت مسجد در ملک قصبی پرهیز کرده باشد، سپس مسلمانان به جای کلیسا، مسجد جامع کوردوبا را بنا نهادند. جالب است که این مجموعه دربرگیرنده ی حدود 250 سال معماری خلفای اسلامی الاندلس است، زیرا هر کدام بخش هایی را به این مسجد اضافه یا آثار قبلی را تکمیل کرده اند.

 

پس از فتح کوردوبا از سوی پادشاهان مسیحی در 1236، با هدف تبدیل مسجد، به کلیسای اعظم، بخش هایی از آن تخریب و بازسازی شد. مهمترین تغییرات نیز در 1523 انجام شد که طی آن بخش مرکزی شبستان ، تخریب و طبق اصول معماری رنسانس، از نو ساخته شد. جالب است که این تغییرات در همان زمان نیز با اعتراض مردم کوردوبا مواجه شد. به این ترتیب عدم تناسب معماری مسجد و شبستانش تا حدی ناامید کننده است، زیرا معماری مسیحی با بافت اسلامی شبستان مسجد، به هیچ وجه تناسب ندارد.

 

 

مسجد جامع کوردوبا در ترکیبی از سبک معماری در یک دیگر بیش از نه قرن ساخت و ساز آن و نوسازی به طول انجامید سوار است ویکی از نمونه هایی از زیبا ترین هنر مسلمان در اسپانیا است.


فواره سیبلس Fuente de Cibeles - Cibeles Fountain

این فواره مهم ترین نماد مادرید است که در پایان قرن 18 به دستور پادشاه کارلوس سوم و به معماری ونتورا ساخته شده است. رودریگز در سنگ مرمر طراحی شده بود و نشان دهنده الهه Cibeles سوار برارابه ای با شیر گرفته شده است. در دست او عصاى سلطنتى و کلید است. اینجا محل برگزاری جشن پیروزی های باشگاه فوتبال رئال مادرید است.

این مجسمه، 8 متر ارتفاع است دورا تا دور آنرا توسط تعدادی از ساختمان های مهم مانند بانک مرکزی اسپانیا، کاخ Buenavista ، کاخ لینارس احاطه شده است.

 

 

موزه پرادو Museo Nacional del Prado - Prado Museum

یکی از بزرگترین موزه در جهان است. این گالری در مادرید است که یکی از کامل ترین مجموعه از نقاشی اسپانیایی از قرن11تا قرن 18 دارد، و شاهکارهای متعدد توسط هنرمندان بزرگ جهانی مانند: Titian, Van Dyck and Rembrandt.El Greco, Velázquez, Goya, Bosch,کیفیت و تنوع مجموعه آن باعث می شود که پرادو یکی از بهترین موزه های جهان بحساب بیاید. هرچند این موزه به آثار نقاشی و مجسمه سازی معروف است ، اما همچنین شامل مجموعه های عمده ای از نقشه ها ، نقوش، سکه و مدال، و همچنین در مورد لباس و هنر های تزئینی می باشد.

 

 

 

جشن گاوبازی سن فرمینس

هر ساله از 6 تا 14 جولای در پامپلونا (ایالت نابارّا) به افتخار سان فرمین، قدیس محافظ شهر، جشن گاوبازی ویژه ای برگزار می شود.

 

جشن کمی پیش از ظهر روز ششم جولای آغاز می شود، در این هنگام اهالی شهر در مقابل ساختمان شهرداری جمع می شوند و همگی منتظر شلیک راکتی هستند که نشانه ی آغاز جشن و شادی است. این راکت را "چوپیناسو" می نامند. بعد از ظهر همین روز مقامات شهر به کلیسا می روند و به پیشگاه سان فرمین دعا می کنند. از آغاز جشن تا برگزاری اولین مراسم گاوبازی شهر غرق در موسیقی و نمایش های بومی و محلی است. ساعت هشت صبح روز هفتم جولای با شنیده شدن صدای اولین راکت، گاوهای نر آزاد می شوند و در خیابان های شهر رم کرده و می دوند در این حال صدها نفر از اهالی نیز در مسیر خیابان های محصور شهر پامپلونا همراه گاوها شروع به دویدن می کنند. مسیر جشن تقریبا 3 کیلومتر است و سرانجام به میدان گاوبازی شهر می رسد. به افرادی که همراه گاوها می دوند "موسو" می گویند. خیلی ها فقط چند صد متر از مسیر را می دوند، که البته خیلی دل و جرات می خواهد، اما بعضی ها که سر نترسی دارند تا پایان مسیر می دوند که این کار خالی از خطر نیست. هر ساله تعدادی از "موسو" ها با استخوان های شکسته و یا جراحت های وخیم، کارشان به تخت های بیمارستان می کشد و گهگاه مواردی حتی منجر به فوت می شود. هر روز عصر نیز مراسم گاوبازی با حضور مشهورترین گاوبازها برگزار می شود.

 

این برنامه از روز هفتم تا روز چهاردم جولای به همین صورت ادامه می یابد. شهر به صحنه ی تمام عیار جشنی چند ده هزار نفری تبدیل می شود. مردم از سراسر اسپانیا و تمام گوشه و کنار دنیا برای شرکت در این جشن به پامپلونا می آیند و غیر از مراسم گاوبازی و آزاد کردن گاوهای نر در شهر از تماشای رژه های بومی محلی، اجرای موسیقی های سنتی و نمایش های خیابانی لذت می برند.   

روز چهاردم جولای پس از برگزاری مراسم گاوبازی، "موسو" ها به ساختمان شهرداری می روند و در حرکتی نمادین دستمال گردن های قرمزشان را به نشانه ی پایان مراسم، به نرده های شهرداری گره می زنند.

 

/ 50 نظر / 402 بازدید
نمایش نظرات قبلی
غلامحسین بسته آهنگ

سلام. دنبال مطلب جدیدتون اومدم . چیزی پیدا نکردم. منتظر مطلب جدیدتان هستم. هر وقت به ما سر زدید ردی از خودتون به جا بگذارید. با تشکر از شما و مطالب خوبتون

یونس

سلام وبلاگ زیبایی دارین. ممنونم از اینکه سر زدید جواب مشکل شمارو در مورد دکمه پلاس وان گوگل و همچنین جواب نظر شمارو در بخش نظرات وبلاگم قرار دادم. منتظر حضورتونم.[گل]

مهدی الوندی

سلام گلی ویلاگ زیبابود20[گل]

ترانه

واقعا دست شما مرسی ... [دست]

ثمیلا

سلام گلی جونم واقعآ عالی بود و آموزنده[ماچ][تایید]

فاطمه(مامان فاطمه)

ممنونم گلی جون خیلی زیبا بود لذت بردم عزیزم[لبخند][ماچ][قلب]

الهه

خیلی ممنون خیلی وقت بود دنبال این اطلاعات می گشتم.[راک]

کاظم

بسیار جالب است . تشکر از زحماتتون

علیرضا

سلام خیلی عالی بود ممنون