تانزانیا سرزمین زنگبار و کیلمانجارو

آفریقا برای بیشتر ایرانیان سرزمینی ناشناخته و فاقد هرگونه جذابیتی برای سفر می باشد تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید

تصوری که از آفریقا در ذهن بیشتر افراد ساکن در ایران شکل گرفته است نه تنها نادرست بوده بلکه  پر از جذابیت های طبیعی با حیات وحشی دست نخورده و بکر و مردمانی مهربان و خوشرو است . تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید

 

جمهوری متحد تانزانیا کشوری است واقع در شرق آفریقا با مساحت 945.087 کیلومتر مربع .

تانزانیا کشوری آفریقایی با 35 میلیون نفر جمعیت و مناظر بدیع طبیعی و حیات وحش است. این کشور در غرب اقیانوس هند و در همسایگی کشور های کنیا ، اوگاندا، رواندا، بوروندی، زئیر، زامبیا، مالاوی و موزامبیک قراردارد. مکانهایی همچون سرنگتی ، کلیمانجارو ، و جزیره زنگبار در تانزانیا از شهرتی جهانی برخوردارند. آب و هوایی استوایی در طول سال بر این کشور حاکم است.

 

این کشور از اتحاد دو کشور تانگانیا و زنگار به وجود آمد  به این ترتیب که تانگانیکا در دسامبر 1961 از بریتانیا اعلام استقلال کرد ؛ و سرانجام دو ملت "تانگانیا" و "زنگبار" در 26 آوریل 1964 با یکدیگر ادغام شده و جمهوری مستقل تانگانیکا را تشکیل دادند. شش ماه بعد نام این کشور به " تانزانیا " تغییر یافت.

جمهوری متحده تانزانیا از معدود کشورهای افریقایی است که درصد باسوادی در آن 85 درصد است. درصد بالای طبقه باسواد در این کشور فقیر از بزرگترین موفقیتهای این کشور در چند دهه اخیر است. 

وجود دریاچه های متنوع مانند دریاچه نیاسا، دریاچه تانگانیا و ویکتوریا و نیز جزایر ساحلی مختلف مانند زنگبار، دیدنیهای زیادی در این کشور ایجاد کرده است. شهر دارالسلام که شهری ساحلی با 5/1 میلیون نفر جمعیت است، پایتخت کشور محسوب می شود زبان های سواحلی و انگلیسی زبان های رسمی، مسیحیت و اسلام ادیان غالب و واحد پول این کشور شلینگ تانزانیا است.  

Zanzibar

زنگبار نام یکی از جزایر مهم و پایتخت دولت فدرال زنگبار است که در شرق تانزانیا و در اقیانوس هند قرار دارد ، منطقه جزیره‌ای زنگبار از سال 1503 و به مدت 450 سال، بتناوب تحت سلطه پرتغال، عمان، عرب‌ها و بریتانیا قرار داشت تا اینکه در سال 1961 مستقل شد.این سرزمین در سال 1963 با تانگانیکا متحد شد و دولت جدیدی بنام جمهوری فدرال تان + زان= تانزانیا را تأسیس کرد. در خلال سال های پایانی قرن سوم هجری تا اوایل قرن چهارم، گروه هایی از خانواده های شیرازی به زنگبار مهاجرت کردند. هنوز هم پس از گذشت قرن ها در زنگبار، اصل و نسب شیرازی به نوعی نجیب زادگی محسوب می شود. آیین نوروز امروزه در زنگبار برگذار می شود.تشویق

زنگ و زنگی یک واژه فارسی است به معنی تیره رنگ، قهوه ای و سیاه، با یعنی محل، کاخ مانند دربار و همچنین به معنی ساحل، کناره و کرانه (مثل: جویبار، رودبار، ارسباران...) و در مجموع زنگبار یعنی ساحل سیاهان و یا سرزمین سیاهان. اعراب این کلمه را زنجبار تلفظ می کنند و اروپاییان نیز زنجبار را به زنزیبار تغییر داده اند. ایرانی ها از دوره هخامنشی با این منطقه دادوستد تجاری داشته اند. بعدها بویژه در دوره بعد اسلام و در سده سیزدهم میلادی مهاجران زیادی از شیراز، شوشتر، وسیراف به زنگبار کوچ کردند و در آنجا ساکن شدند.

Cultural Dancing

ورود "شیرازی‌ها" به جزایر شرق آفریقا و تشکیل "امپراطوری زنج" را می‌توان سازمان‌یافته‌ترین مهاجرت بیگانگان درسواحل شرق آفریقا و زنگبار دانست که در بافت فرهنگی و اجتماعی مردم این مناطق دگرگونی‌های عمیقی پدید آورد و حتی منجر به پیدایش "زبان سواحیلی" گردید. اسناد معتبر تاریخی در این خصوص نوشته‌اند: «قرن هشتم و نهم میلادی یکی از بازرگانان شیراز به همراه شش نفر از فرزندانش با هفت کشتی به "جزیره پمبا" و "سواحل لامو، مالیندی، مومباسا، کیلوا  و کومور" از توابع "زنگبار" مهاجرت و اقدام به تجارت طلا، عاج، پوست و ادویه کرد. این شیرازی‌ها که در منطقه خلیج فارس ساکن بودند با مخلوط شدن با ساکنان بومی، فرهنگ جدیدی را شکل دادند. 

فصل اصلی گردشگری در کنیا ژانویه و فوریه ( نیمه دی ماه تا اواسط اسفند ماه ) می باشد که در آن شرایط آب و هوایی کنیا در گرم ترین و خشک ترین وضعیت خود قرار داشته و دیدن حیوانات ساکن درطبیعت و شکار لحظه ها درحیات وحش این کشور به آسانی امکانپذیراست . اما مشکل اصلی حضور انبوهی از مشتاقان طبیعت در این فاصله زمانی بوده که نتیجه آن بالا بودن قیمتها  در این زمان از سال میباشد. از ماه ژوئن تا اکتبر( تیر تا شهریور) مهاجرت سالانه ومیلیونی حیوانات از سرنگتی در تانزانیا بسوی ماسایی مارا در کنیا انجام میگیرد که مشتاقان بسیاری را از سراسر دنیا به سوی خود جلب می نماید. درطول فصل بارندگی از مارس تا اواخر ماه می ( فروردین تا اوایل خرداد ) جهانگردان و گردشگران کمتری به کنیا آمده  و حیات وحش آرامش خاصی را تجربه مینماید و دیدن حیوانات اندکی دشوارتر است اما سطح عمومی قیمتها بسیار پایین تر از ماه های دیگر است .

 

دارالسلام Dar es Salaam

دارالسلام بزرگ‌ترین شهرو پایتخت تانزانیا، مرفه‌ترین شهر کشور و یکی از مراکز اقتصادی مهم منطقه است. این شهر تا سال ۱۹۷۴ پایتخت این کشور بود ولی پس از آن پایتخت به شهر دودوما منتقل شد. دارالسلام در ساحل اقیانوس هند قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۲ جمعیت آن ۲٫۴۹۷٫۹۴۰ نفر بوده‌است. دارالسلام در شرق کشور تانزانیا واقع است از شهرهای مهم تانزانیا میتوان به آروشا، امبیا، موانزا، موروگورو دودوما و اشاره کرد. بافت جمعیتی آن در شهرهای کوچک قبیله ای است از مهمترین قبایل آن ماسایی می توان نام برد. وجود تعداد زیادی از کلمات فارسی همچون شاه و کاکا در زبان سواحیلی که یکی از زبانهای رسمی این کشور می باشد، نشان دهنده عمق روابط دو فرهنگ است.

سواحل تانزانیا

جمهوری متحدة تانزانیا مجموعة ساحلی اعجاب انگیز با زیست گاه های دریایی است که وسعتی به مساحت 696908 هکتار را پوشانده و متشکل از دلتای رودخانة Rufiji و جزیرة Mafia است.

 سواحلی به طول تقریبی 25 کیلومتر است که با جزایر کوچکتر ، تپه های ماسه ای و جزایر مرجانی و مجمع الجزایر سانگو در جنوب احاطه شده و نیز در مجاورت آبهای نظیر کانال Mafia   و آبهای میان مفیا و سانگو – در سانگو واقع است . منطقه  وسیعی از جنگل های مانگرو ( حرا ) با وسعت 55000 هکتار و نیز زمین های مسطح ، بستر های علف دریایی و تپه های شنی که بنظر می رسد همگی از نظر اکولوژیکی به جریان رودخانه وابسته هستند .

دیدار از مجمع الجزایر زنگبار به تنهایی دلیل کافی برای سفر به تانزانیا را فراهم می کند.  هر یک از سه جزیره زنگبار، پمبا و مافیا در این مجمع الجزایر از نقاط دیدنی بسیار زیادی برخوردارند.بهترین معروفترین سواحل زنگبارMatemwePongweBwejuu و Kizimkazi هستند.

جزیره ی مرجانی زنگبار که بیشتر از 120 متر ارتفاع ندارد، با گیاهان انبوه حاره ای پوشیده شده است. آب و هوای آن به دلیل نزدیکی با اقیانوس معتدل و متوسط درجه حرارت سالانه ی آن بین 24 تا 27 درجه ی سانتی گراد می باشد. شهر زنگبار، که پایتخت مجمع الجزایر زنگبار نیز است، به وسیله ی راههای آبی به پایتخت تانزانیا متصل می شود، همچنین این شهر یک فرودگاه بین المللی نیز دارد.

pongwe

 

سواحل طلایی‌رنگ زنگبار در کنار آب های آبی رنگ اقیانوس هند زیباترین مناظر را بوجود آورده است. بناهای تاریخی در شهر سنگی (Stonetown) که بخش قدیمی بندر زنگبار محسوب می شود، اهمیت گذشته این شهر را منعکس می سازد و در حال حاضر نیز جاذب اولیه ی توریست در این سرزمین به شمار می رود. در سال 2000 شهر سنگی به عنوان پایتخت تاریخی زنگبار و یکی از میراث باستانی بشری جهان نامیده شد. علت نامیده شدن آن به شهر سنگی این است که ساختمان‌هایش را إز سنگهای مرجانی دریا ساخته اند. یک ضرب المثل قدیمی در باره این شهر: هنگامی که فلوت در این شهر به صدا در میاد تمام افریقا با آن به رقص در میاید.

 

شمال تانزانیا tanzania northeast

بیشتر خاک تانزانیا از یک فلات با پوشش گیاهی بوته زار و علفزار و در بعضی نقاط جنگلی است شمال تانزانیا شامل مجموعه ای از بزرگترین پارک حیات وحش دنیا Serengeti، Ngorongoro، Manyara، Tarangireکه مسلما بزرگترین منطقه سیاحت اکتشافى در آفریقا(safari )محسوب می شود. تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید

توریست ها  در این پارک ها مناظر آتشفشانی بسیار جذاب، حیات وحش دیدنی وزندگی جذاب و رنگارنگ از قبایل محلی دیدن می کنند و از آن به عنوان  یک تجربه  وحشی یاد می کنند. تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید

گله های بزرگ فیل، شیرهای درنده و شامپانزه و کرگدن مناظر دیدنی است که گردشگران را به سمت خود می کشد.

منطقه نگورونگو زیستگاه طبیعی به مساحت 180 کیلومتر مربع در غرب آروشا در کشور تانزانیاست که بخاطر وجود فسیل های چند میلیون ساله و حیات وحش متنوع و بی نظیر موجود در آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بیشترین گونه­های حیوانی موجود در این منطقه عبارتند از گورخر، اسب آبی و آهوی کوهی.

پارک سرنگیتی در شمال تانزانیا قدیمی ترین و محبوب ترین پارک ملی این کشور است که یکی از ده منطقه شگفت انگیز جهان است که بیش از 70 گونه پستاندار و 500 گونه پرنده در آن یافت می این پارک همچنین به واسطه مهاجرت حیوانات گوناگونش در نزد تمامی دوستداران طبیعت شناخته شده و مشهور است. در این میان مهاجرت 200 هزار گورخر و 300 هزار غزال و آهوی تامسون به دشت های سرنگتی شکوه و زیبای خاصی می بخشد.

 

 

 

 

کوه کلیمانجارو

تانزانیا از نظر ناهمواری و اقلیم بسیار متنوع است. کوه کلیمانجارو در شمال شرقی آن با ارتفاع 5895 متر، و دریاچة تانگانیکا در غرب آن با 358 متر پایین تر از سطح دریا، به ترتیب مرتفع ترین و پست ترین نقاط افریقا به شمار می روند.

مناطق مرتفع اصلی کشور عبارت از در شمال، کوههای اوسامبارا، یوسامبارا، پار، کلیمانجارو و مرو، در قسمت مرکزی و جنوبی ارتفاعات اولوگورو، و نواری با جهت شمالی ـ جنوبی که از منطقة نگورونگورو به طرف جنوب امتداد می یابد است. تانگانیکا، ویکتوریا نیانزا، روکوا، مانیارا، ایاسی و نیاسا یا مالاوی دریاچه های تانزانیا است.

بخش عمده ای از نواحی داخلی پوشیده از جلگه ها و فلاتهایی با شیب ملایم است که رشته تپه های کم ارتفاع و تپه های منفرد و پراکنده آنها را از یکدیگر جدا می کند. تانزانیا دارای آب و هوایی گرمسیری و مرطوب در امتداد ساحل و آب و هوایی معتدل در نواحی کوهستانی است. 

 

کوه کلیمانجارو نیز یکی از مقاصد گردشگران به ویژه کوهنوردان ماجراجو است که در گروه های متعدد برای صعود به این منطقه سفر می کنند. برای صعود به این قله نیازی به امکانات چندی نیست چرا که تعدادی از آژانس‌ها همه امکانات مانند وسایل ترابری، تجهیزات و نقشه‌ها، باربرهای تورهای بعد از صعود و دیگر نیازهای کوهنوردان را در قالب یک پکیج ارائه می‌کنند.

غرب تانزانیا

غرب تانزانیا، منطقه شگفت انگیزی  است. دیدن  شمپانزه در کوه های Mahale در سواحل دریاچه تانگانیکا در جایی که ترکیبی از شن و ماسه سفید خیره کننده است ،از یکی بهترین تجربه  ها در آفریقا است.

 


همچنین پارک ملی  Katavi و روستای  Kigoma که توسط کاشفان معروف استنلی و لیوینگستون کشف شده  همواره مورد توجه توریست ها بوده است.

 

جنوب تانزانیا 

 بازدید  از دو منطقه   Ruaha و  Selous همواره طرفداران زیادی دارد.

 

همچنین پارک ملی  Mikumi، مزارع کوهستانی زیبای چای Mufindi  و شهر جذاب  Iringaو Morogoro از دیگر جاهای قابل توجه در جنوب تانزانیا است. 

 

 


و اما ایشون کی هستند ؟! تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید

دختر شایسته 2011 تانزانیا 

نلی کامولو می باشد که توانست عنوان دوشیزه برتر تانزانیا را در 27 می 2011 ازآن خود کند.نلی متولد یونان بوده و مادر او اهل روسیه است.

 جالب است بدانیم کتاب "تانزانیا" از مجموعه "جهان‌ ما" نوشته شیما طاهری منتشر شده  قابلیت این را دارد تا به‌عنوان یک راهنمای دستی در مسافرت استفاده شود.

در کتاب "تانزانیا" ضمن بررسی سرزمین و اقلیم این کشور به مسائل دیگر همچون سیاست و حکومت، اقتصاد و معیشت، فرهنگ و هنر و همچنین زندگی و مردم این کشور پرداخته می‌شود.

در این کتاب می‌خوانیم: جمهوری متحده تانزانیا از معدود کشورهای افریقایی است که درصد باسوادی در آن 85 درصد است. درصد بالای طبقه باسواد در این کشور فقیر از بزرگترین موفقیتهای این کشور در چند دهه اخیر است. جمعیت فعلی تانزانیا امروزه با بهره‌گیری از سواد خواندن و نوشتن، مطالعه کتابهای مختلف و به ویژه روزنامه‌ها و مجلات سواحیلی‌زبان را از جمله ضروریات و واجبات زندگی می‌شمرد و با بینش و دیدگاهی سطح بالا به بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل گوناگون سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور خود می‌پردازد.

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید برای آشنایی بیشتر می تواتید به این سایت  مراجعه کنید.

همیچنین جا داره از دوست عزیز سعید آقا تشکر کنم چرا که در نوشتن برخی قسمت ها از سایت ایشون کمک گرقتم و پیشنهاد می کنم حتما به سایت ایشون سر بزنید. 


/ 45 نظر / 882 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پری کوچک غمگین

عالی بود گلچهره جون عکسای زیبایی گذاشتی... ممنون [گل]

ترانه

عکسها برا من باز نشد..... [گریه]

احمدرضا قرباني

سلام خسته نباشيد وباگ قشنگي داريد سري هم به ما بزنيد مطالب بيشتري بگذاريد

احمدرضا قرباني

سلام خسته نباشيد وباگ قشنگي داريد سري هم به ما بزنيد مطالب بيشتري بگذاريد

آرش غلامی

با تشکر از دوستان عزیز لطفا" بفرمایید چگونه میتوان با یک تور در داخل کشور ایران برای یک پکیج خوب و مناسب به این کشور سفر کرد.؟

رضا

سلام: واقعا" مطالب زيبا و جالبي بود. من عاشق سفرم و تا الان 14 كشور رو ديدم ولي هيچكدوم از كشور هاي آفرقايي رو نديدم راستي جهت ديدن تانزانيا واسه ايرانيها ويزا ميخواد؟ با سپاس رضا

مرتضی

خیلی خوب نوشتید و توضیح دادید من که لذت بردم. در ضمن برای رفتن به تانزانیا لازم نیست ویزا بگیرید وقتی رسیدید فرودگاه دارالسلام همون جا 50 دلار می دی و ویزا می گیری.

کامران زراسوند

عالی بود

diba

دانلود کتاب مالزی، سنگاپور و برونئی http://www.booktolearn.com/?p=1119 دانلود کتاب راهنمای سفر تایلند http://www.booktolearn.com/?p=1845 مجموعه کامل کتابهای جهانگردی و گردشگری http://www.booktolearn.com/?p=1329 آرشیو یکصد ساله نقشه‌های موسسه نشنال جئوگرافیک http://www.booktolearn.com/?p=1323